Co grozi za jazdę bez ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna w Polsce. Bez tego dokumentu nie można poruszać się samochodem po drogach, a za jego brak są przewidziane bardzo wysokie kary. Co grozi za brak ważnego OC?

W sytuacji, gdy zostaniemy zatrzymani przez policję i nie będziemy posiadać ubezpieczenia OC (sprawdź najtańsze ubezpieczenia samochodu na informacjabiznesowa.pl), otrzymamy mandat. Gdy dojdzie do wypadku z naszym udziałem, wówczas będziemy zobowiązani do zwrotu pieniędzy wypłaconych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Finansowe konsekwencje braku ubezpieczenia OC są znaczące – gdy samochód nie jest ubezpieczony przez więcej, niż 14 dni, będziemy zobowiązani zapłacić dwukrotność przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia za pracę w Polsce. W sytuacji, gdy pojazd nie będzie posiadał OC od 4 do 14 dni, będzie trzeba zapłacić minimalne, miesięczne wynagrodzenie za pracę w Polsce. Jeżeli ubezpieczenie nie było ważne przez okres nieprzekraczający 3 dni – 40% minimalnego wynagrodzenia.

Opłakane skutki w przypadku spowodowania wypadku

Dużo większe konsekwencje finansowe poniesiemy, jeżeli samochód bez OC brał udział w wypadku lub kolizji drogowej. Chociaż w takiej sytuacji poszkodowani otrzymują odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, to właściciel pojazdu będzie musiał zwrócić wypłacone pieniądze. Trzeba liczyć się w tym wypadku z wydatkami rzędu kilkunastu tysięcy złotych, w najgorszych przypadkach nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych.

Poruszanie się po drogach bez ważnego ubezpieczenia OC jest niezgodne z prawem i naraża nas na wysokie koszty. To, dlatego warto dopilnować kwestii ubezpieczenia, szczególnie jak nabywamy samochód używany. Po wygaśnięciu polisy kupionej przez poprzedniego właściciela OC nie odnawia się automatycznie, warto mieć to na uwadze i odpowiednio wcześnie wykupić wymaganie ubezpieczenia, aby nie mieć kłopotów.