Ubezpieczenia na wypadek raka – na co zwrócić uwagę?

Obecnie zachorowania na nowotwory zdarzają się coraz częściej. Wedle prognoz będzie ich coraz więcej. Polacy chętnie sięgają po ubezpieczenia na wypadek raka. Czy jednak wszystkie ochronią nas i naszych bliskich należycie w razie choroby? Zanim wybierzemy polisę dokładnie zapoznajmy się z warunkami, jakie oferuje ubezpieczyciel. Zignorowanie niektórych zapisów może nas słono kosztować. Niestety ubezpieczenia na życie i zdrowie (na zdrowotne.net porównasz najlepsze ubezpieczenia) często nie są zbyt jasne dla laika, interpretacja niektórych zapisów umowy też nie zawsze jest jednoznaczna.

Suma ubezpieczenia

Bardzo ważna w wyborze jest suma, na jaką się ubezpieczymy. Oczywiście niska składka nie zapewni należytej ochrony w razie choroby – koszty leczenia nowotworów są wysokie, późniejsza rehabilitacja, kontrolne wizyty i badania tez kosztują. Należy mieć to na uwadze. Najrozsądniejsza kwota oscyluje w granicach 100 tysięcy złotych. Rak uniemożliwia bowiem również wykonywanie pracy zarobkowej, a na pewno nie na takim poziomie jak przed zachorowaniem.

Kiedy otrzymamy wypłatę środków?

To kolejna kwestia, która powinna nas zainteresować. Zakres ochrony, czyli sytuacje upoważniające nas do uzyskania świadczenia maja ogromne znaczenie. Większość polis swoim zakresem obejmuje konkretne grupy nowotworów, zwykle tylko złośliwych. Ubezpieczyciel może zastrzec wyjątki. Zakres świadczeń też bywa różny, w zależności od oferty. Część polis to jednorazowa wypłata, po wykryciu choroby. Wtedy po wypłacie środków umowa zostaje rozwiązana i odpowiedzialność ubezpieczyciela wygasa. Kolejna grupa polis przewiduje wypłatę części sumy po wykryciu choroby, kolejne transze natomiast wypłacane są w trakcie leczenia. Jeszcze inne polisy przewidują wypłatę świadczenia w wysokości kosztów pobytu w szpitalu, nie zapewniając dodatkowych środków na np. rehabilitację, czy badania. Istnieją też takie ubezpieczenia, które uprawniają do uzyskania świadczenia dopiero po pokonaniu choroby. Aby zabezpieczyć się na wypadek choroby nowotworowej warto poświęcić więc chwilę na dokładną analizę ofert ubezpieczeniowych. Wybór może bowiem mieć wpływ na naszą terapię i spokój ducha. Oczywiście im droższe ubezpieczenie, tym zakres ochrony powinien być teoretycznie większy – nie do końca tak jest. Jak w każdym przypadku ubezpieczenie warto wybierać na miarę naszych potrzeb i możliwości finansowych. Ważniejsza jednak jest ochrona, cena to rzecz drugorzędna.