Ubezpieczenie od żywiołów – jak wybrać najlepsze?

Mimo, że coraz więcej nieruchomości jest ubezpieczonych, to nie każda polisa odpowiednio chroni nasz majątek w postaci domu czy gospodarstwa odpowiednio dobrze. Zmiany klimatyczne odczuwamy z roku na rok coraz bardziej. Potężne ulewy i wichury dotykają różnych części Polski, z mniejszą ale i większą siłą niszcząc to, co spotkają na drodze. Szacowane wartości strat spowodowanych przez nawałnice, jaka przeszła przez Polskę w zeszłym roku wynosić mogły nawet kilkaset milionów złotych. Jednak nie każdy mógł liczyć na wypłatę świadczenia, nawet jeśli miał ubezpieczenie domu. Podstawowe pakiety takich polis niestety nie obejmują zwykle swoim zakresem szkód powstałych w wyniku anomalii pogodowych. Dlatego nie warto zwlekać i jak najszybciej trzeba wybrać ubezpieczenie chroniące od tego typu ryzyka, głównie mowa tu ochronie od działania żywiołów.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

W przypadku ochrony od szkód wyrządzonych na skutek działania żywiołów nie warto zaniżać sumy ubezpieczenia informuje ekspert portalu informacjabiznesowa.pl. Oczywiście im niższą wartość naszego dobytku podamy, tym niższą zapłacimy składkę. Pytanie tylko, czy warto? Ubezpieczyciel wypłaci nam wtedy jedynie wartość obliczoną od wskazanej uprzednio ceny, na jaką ubezpieczymy dom i inne nieruchomości. Z chwilą powstania szkód może tych pieniędzy nie wystarczyć na naprawę zniszczeń, często bardzo potężnych.

Co z ruchomościami?

Wybierając ubezpieczenie warto pomyśleć o ubezpieczeniu także ruchomości będących na wyposażeniu naszego domu – w przypadku ich zniszczenia towarzystwo ubezpieczeń wypłaci nam wartość sprzętu, mebli itd., co pozwoli na zakup nowych urządzeń. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku zaistnienia nieoczekiwanych zdarzeń pogodowych i zniszczeń naszego mienia? Aby uzyskać odszkodowanie w możliwie najwyższej wysokości warto dokumentować uszkodzenia, nawet przed przyjazdem rzeczoznawcy, którego opinia jest konieczna. Nasze zdjęcia powinny przedstawiać największą liczbę szczegółów, które w pierwszej chwili mogą wydawać się mało istotne. Zniszczone mienie warto zebrać w jednym miejscu, dla ułatwienia oględzin przedstawicielowi firmy ubezpieczeniowej. Warto także gromadzić faktury za towary czy usługi związane z pierwszymi, koniecznymi naprawami, np. dachu. Koszty te powinien uwzględnić ubezpieczyciel, a środki zwrócić na nasze konto.