Na czym polega leasing pracowniczy?

Niezależnie od tego, jaki biznes prowadzimy, zapotrzebowanie na pracowników jest różne i może się zmieniać. Przeważnie jest to zależne od pory roku, sezonu oraz ilości zleceń. Zatrudnianie nowych pracowników jest procesem żmudnym, gdyż trzeba zorganizować rekrutację, jako pracodawcy jesteśmy też zobowiązani do odprowadzania odpowiednich składek. W przypadku zatrudniania pracowników sezonowych może okazać się to dosyć problematyczne, nie tylko ze względu na koszty, ale czas, jaki poświęcimy na skompletowanie zespołu. To dlatego leasing pracowniczy staje się coraz bardziej popularny i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to wypożyczanie pracowników od firmy zewnętrznej. Dzięki temu przedsiębiorca, który potrzebuje osób do pracy tymczasowej, ponosi mniejsze koszty związane z zatrudnieniem, poza tym nie musi tracić czasu na szukaniu odpowiedniej kadry. Tego typu rozwiązanie to duża oszczędność i wiele firm korzysta z leasingu pracowniczego. Zazwyczaj pracownikami leasingowymi są studenci, którzy szukają dodatkowego źródła dochodu. Oczywiście mogą być to również pracownicy wyspecjalizowani w wąskiej dziedzinie np. lekarze, księgowi, informatycy itp.

Leasing pracowniczy to dobra opcja także wtedy, potrzebujemy zastępstwa za pracowników etatowych, którzy na przykład przebywają na urlopie, zwolnieniu lekarskim czy urlopie macierzyńskim. Może być to rozwiązanie problemu dotyczącego limitu etatów tj. gdy firma ma zapotrzebowanie na personel, jednak nie może pozwolić sobie na zatrudnienie stałych pracowników ze względów ekonomicznych.

Korzyści dla firmy

Najważniejszą korzyścią, jaka płynie z wynajęcia pracowników jest oszczędność. Pracodawca nie musi ponosić kosztów związanych z urzędem skarbowym i ZUS-em, pokrywa je firma zewnętrzna, która wypożycza nam pracowników. Dzięki temu proces szukania i zatrudniania pracowników jest ograniczony do minimum, a jak wiadomo czas, to pieniądz. Firma zewnętrzna jest zobowiązana wypożyczyć na personel o odpowiednich kwalifikacjach, tak więc nie musimy przeprowadzać różnego typu szkoleń.