Czy konto oszczędnościowe jest opodatkowane?

Wiele osób, które planują założenie konta oszczędnościowego, zastanawia się nad kwestią podatków od wypracowanych na koncie odsetek. Czy od tego zarobku musimy odprowadzić pieniądze do Skarbu Państwa?

Podatków nie unikniemy

Podatki obowiązują nie tylko zarobki z tytułu wynagrodzeń czy wypracowane przez firmę. Niestety do budżetu musimy również odprowadzać pewien procent od sum zarobionych przez instrumenty finansowe, a więc także na koncie oszczędnościowym.

Uwaga na podatek Belki

Inwestycje bankowe oraz bankowe produkty oszczędnościowe obłożone są podatkiem od zysków kapitałowych, który został wprowadzony w 2002 roku przez ówczesnego Ministra Finansów Marka Belkę. Potocznie opłata ta określana jest terminem „podatku Belki”. Wysokość podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. Podatkiem Belki objęte są m.in. konta oszczędnościowe, terminowe lokaty oraz oprocentowanie od rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR).

Jak odprowadzamy jest podatek Belki?

Podatek od zysków kapitałowych opłacany jest przez bank, który automatycznie ściągnie go z naszego konta oszczędnościowego (porównaj najlepsze konta oszczędnościowe na informacjakredytowa.com). Wysokość podatku zostaje zaokrąglona do grosza w górę. Właściciel konta oszczędnościowego (lub innego instrumentu kapitałowego) nie musi dodatkowo uwzględniać podatku od zysków kapitałowych w rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy to da się ominąć?

Podatku od zysków kapitałowych niestety nie unikniemy. Nawet, gdy na koncie oszczędnościowym zarobimy tylko 1 grosz, pieniądze te zostaną ściągnięte na rzecz budżetu państwa. Wcześniej banki próbowały uniknąć podatku Belki, ponieważ wielu klientów rezygnowało z produktów oszczędnościowych właśnie z tego powodu. Do 2012 roku można było wykupić tzw. lokatę antybelkową, gdzie odsetki były naliczane codziennie. W 2012 roku zmieniono prawo podatkowe i podatek od zysków kapitałowych obowiązuje nawet najmniejsze sumy.

Odlicz podatek od oprocentowania

Banki rzadko podają w reklamach faktyczny zarobek klienta na koncie oszczędnościowym. W przedstawianym oprocentowaniu nie uwzględniają bowiem podatku od zysków kapitałowych (podawana jest wartość brutto). Zanim więc wybierzemy konkretny produkt, warto sprawdzić, czy bank uwzględnił podatek Belki, a jeśli nie, to należy go samodzielnie odliczyć od podanego oprocentowania. To pomoże uzyskać nam obraz faktycznego zarobku.