Jak sprawdzić biuro podróży?

Sezon planowania urlopów trwa. Aby wakacje były wyjątkowe i niezapomniane warto odpowiednio wcześniej sprawdzić biuro podróży, z jakim planujemy wyjazd. To, czy organizator nie upadnie można łatwo sprawdzić.

O czynnościach weryfikujących rzetelność tour operatora warto pomyśleć przed zarezerwowaniem wycieczki i wpłaceniem zaliczki. Warto sprawdzić, czy biuro działa zgodnie z prawem, ma odpowiedni zakres ubezpieczeń i pozwolenia na organizacje wyjazdów. Jako pierwsze warto skierować nasze kroki na strony rządowe w sieci. Gównie znając identyfikator podmiotu możemy sprawdzić go w CEiDG czy KRS (informacje uzyskamy tam bezpłatnie), to podstawa prowadzenia działalności (przez osoby fizyczne czy spółki) oraz BIG Info Monitora. Tam udostępniane są Raporty o Przedsiębiorcy. Nie jest potrzebna zgoda podmiotu, jaki sprawdzamy, nie trzeba podpisywać żadnej umowy z BIG Jeśli znany jest nam numer NIP organizatora wyszukamy interesujące nas dane. Niestety nie jest to darmowe, choć cena kilkudziesięciu złotych nie jest wygórowana w zamian za bezpieczeństwo na wakacjach.

Każdorazowo MSZ ostrzega turystów przed zagrożeniami, jakie są możliwe w konkretnych krajach i czy nie ma przeciwwskazań do podróżowania w tamtym kierunku. Jeśli operator mimo wszystko oferuje wyjazdy tamże, warto się zastanowić na ile faktycznie jest rzetelny. Na stronach internetowych można tez bez problemu wyszukać informacje dotyczące ewentualnych problemów biur podróży. Każda usługa podlega reklamacji. Podobnie z wycieczkami organizowanymi przez biura podróży. Jeśli w trakcie wyjazdu cokolwiek nie zgadzało się z ofertą przedstawianą w trakcie rezerwacji podróży mamy możliwość reklamacji. Mowa tu nie tylko o gorszych warunkach pobytu, hotelu o niższym standardzie ale i braku czy mniejszych porcji posiłków, brak animacji jakie znalazły się w folderze przed wyjazdem. Za każde niedogodności operator winien jest co najmniej rabat. Reklamacje zgłasza się pisemnie opisując zastrzeżenia i ewentualnie przedkładając dowody. Zawrzeć należy również oczekiwaną rekompensatę.

Jeśli nasze żądanie nie zostanie uwzględnione zawsze możliwe jest dochodzenie praw przed sądem, chociaż często tego typu sprawy rozwiązywane są polubownie.