Formalności przy zakupie samochodu z UK

Decydując się na zakup samochodu pochodzącego z Wielkiej Brytanii, należy dokładnie poznać procedurę, dzięki której będziemy mogli zarejestrować auto w kraju.

Logbook

Pierwszym krokiem będzie wypełnienie dokumentu logbook lub V5C, czyli angielskiego odpowiednika polskiego dowodu rejestracyjnego. Logbook jest przeznaczony dla nabywcy, dlatego powinien zostać odesłany do angielskiego urzędu zajmującego się rejestracja pojazdów. Przekazanie nowego dowodu rejestracyjnego odbywa się drogą pocztową, co ciekawe nie jest wymagane żadne potwierdzenie odbioru listu. Innym rozwiązaniem jest przekazanie go do rąk własnych przez sprzedającego pojazd, przy czym trzeba pamiętać, że umowa musi być sporządzana w dwóch językach – polskim i angielskim.

Wyrejestrowanie auta w Anglii

Kolejny krok to wyrejestrowanie samochodu w Anglii. Aby to zrobić wystarczy wypełnić jedenastą rubrykę w logbooku i wysłać dokument na adres, jaki widnieje na jego odwrocie. Jeżeli chodzi i sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii do Polski to są dwie możliwości. Pierwszą z nich jest po prostu przyjechanie nim do kraju. W tym wypadku, powinniśmy zadbać o komplet dokumentów, które będą uprawniać nas do poruszania się po angielskich drogach. Trzeba również mieć na uwadze to, że w Anglii, inaczej niż w Polsce, to nie samochód jest ubezpieczony, ale kierowca, który się nim porusza. Natomiast, jeżeli zależy nam na czasie i chcemy uniknąć kompletowania dokumentów, co wymaga czasu, możemy sprawdzić samochód za pośrednictwem firmy transportowej.

Zakup ubezpieczenia OC

Ze względu na to, że Anglicy mają kierownice po prawej stronie, po sprowadzeniu samochodu do kraju możemy mieć trudności z tym, aby go ubezpieczyć. Najlepiej postarać się o ubezpieczenie OC dopiero po przełożeniu kierownicy na lewą stronę.

Podatek akcyzowy

Na uiszczenie opłaty akcyzowej mamy 30 dni od chwili, gdy zgłosimy sprowadzenie samochodu zza granicy, co powinno nastąpić nie później, niż 14 dni od daty przekroczenia przez samochód granicy. Koszty jakie poniesiemy w związku z podatkiem akcyzowym, będzie zależeć od pojemności silnika samochodu. W przypadku pojazdu z silnikiem do 2 tysięcy cm3 opłata wyniesie 3,1%, powyżej 2 tysięcy cm3 – 18,6% ceny auta, jaka była zawarta w umowie kupna-sprzedaży pojazdu.